قم گردی

برف بازی در حوالی قم

برف بازی در حوالی قم

نوشته شده در ۲۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۴

روزهای زمستانی که از راه می رسد و سر و کله ابرها که در آسمان قم پیدا می شود، خیلی ها آماده می شوند تا آخر هفته را عازم مکانی خاص در نزدیکی های قم شوند، برای تجربه ای هیجان انگیز به همراه برف بازی که قطعا لحظات دلنشینی را رقم می زند. درست شنیدید! برف بازی در حوالی قم. پیشنهاد ما این بار، قله «برف انبار» است که در قسمت جنوب شرقی روستای فردو (از روستاهای تابعه قم) با ارتفاع حدود 3175 متر قرار دارد. همان گونه که از نام آن مشخص است، بارش های گسترده برف در فصل زمستان و همچنین نزدیکی به قله دیگری به نام «غلیق» موجب شده دره های منطقه مدت زمان زیادی از روز، در پوشش سایه قرار گیرند، بنابراین، این منطقه در بیشتر از ماه های سرد سال، مکانی برای انباشت برف است و این فرصتی است برای برف بازی و تیوب سواری.
مسیر دسترسی به برف انبار از جاده قدیم قم ـ کاشان به سمت کهک است که با گذر از روستاهای خورآباد، صرم و ورجان به آنجا می رسد و از آنجا نیز پس از گذر از چنارک، میم و خاوه و طی کردن حدود 20 کیلومتر دیگر به فردو خواهد رسید. ابتدای صعود از امامزاده «بوره» است که 4 کیلومتر بعد از فردو قرار دارد. از آنجا با طی مسیری یک ساعته از جاده ای خاکی به چشمه ای می رسید.
اگر به همراه خانواده قصد عزیمت دارید، افرادی که توان صعود را ندارند می توانند در اطراف امامزاده و یا چشمه مستقر شوند. نوشیدن چای در این مجال، حسابی دل چسب است که معمولا بر روی آتشی تهیه می شود که با هیزم جان می گیرد. از چشمه که ادامه مسیر می دهید در سمت راست، یالی با شیب ملایم و پاکوب مشخص و در طول راه با میله هایی علامت گذاری شده است که طی کردن آن پس از حدود دو ساعت شما را به مرتفع ترین قله استان خواهد رساند. با رسیدن به قله، احساس خوشایند ایستادن بر بام استان بر دلتان می نشیند و می توانید از هوای بسیار پاک آنجا استفاده کنید. 
برای صعود به برف انبار این موضوعات را در نظر داشته باشید: این پیشنهاد بجز در فصل تابستان با توجه به دلیل گرمای منطقه، در دیگر فصول سال بسیار مناسب است. بخصوص در روزهای پس از بارش ها که زیبایی خاص را به منطقه می بخشد. البته در ایام پایان سال و آغازین روزهای بهار، جلوه هایی خاص از زیبایی طبیعت را می توانید در آنجا ببینید. 
هم چنین به یاد داشته باشید اگر بتوانید یک تیوب مستعمل ماشین را با خود به ارتفاعات این کوه ببرید می توانید سرسره بازی بی نظیری را روی دره های برفی آن تجربه کنید؛ هر چند این کارها سختی ها و مخاطرات خودش را دارد ولی فوق العاده لذت بخش است. در مجاورت امامزاده بوره، آب موجود است و این منطقه برای اقامت خانواده ها مکانی تقریبا ایده آل است. اطراف چشمه نیز به دلیل برخورداری از موهبت آب طبیعی مکان مناسبی برای استراحتی چندساعته است. به علاوه در طول مسیر نیز پس از حدود یک ساعت به سمت قله، چشمه ای در داخل دره قرار دارد که برای استراحت کوهنوردان مناسب است. 

منبع: نشریه صفائیه

نظر شما چیست؟

برای ثبت نظر یا ارسال پیام به مدیر باید ابتدا وارد شوید یا یک حساب جدید بسازید!!

mahbubexu
نوشته شده توسط mahbubexu:

مکانی فوق العاده زیبا که زمستون ها میزبان کوه نوردهای قم و شهرهای اطراف قمه

۰۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۵
maryam
نوشته شده توسط maryam:

برف انبار برای ما قمی ها که برف نمیبینیم واقعا مکان دوست داشتنی میتونه باشه

۰۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۶