قم گردی

موزه آستانه؛ غریبه ۸۰ ساله

موزه آستانه؛ غریبه ۸۰ ساله

نوشته شده در ۲۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۲

این بار نیز برای قم گردی، پیشنهادی در دل شهر را انتخاب کرده ایم؛ موزه ای که در همین آبان ماه 80 ساله شد، اما هنوز برای بسیاری از شهروندان و زائران قم ناشناخته مانده است.
موزه آستان حضرت معصومه(س) در سال 1314 راه اندازی شد و یکی از موزه های قدیمی کشور به شمار می آید. در ابتدا و تا دی ماه سال 1353 در محوطه داخلی حرم قرار داشت، ولی از فروردین ماه سال 1361 و پس از 8 سال تعطیلی، به محل فعلی موزه یعنی در خیابان آستانه و در چند قدمی حرم مطهر منتقل شد.
با وجود توسعه این موزه در سال های دهه هفتاد، فضای فعلی هم چنان پاسخ گوی بازدیدکنندگان نیست و وعده های مطرح شده برای احداث این موزه در چند طبقه بر اساس طرح جامع توسعه حرم مطهر نیز هنوز محقق نشده و به نظر نمی رسد به این زودی ها هم شاهد چنین اتفاقی باشیم.
در این موزه که در نگاه نخست بسیار محقر و جمع و جور به نظر می آید، به گفته یکی از کارشناسان موزه، نزدیک به 5000 قلم شی قدیمی و باستانی نگهداری می شود. جالب اینکه بسیاری از آنها از سوی مردم به موزه اهدا شده است. این آثار در چندین بخش مختلف از جمله گنجینه قرآنی، مسکوکات، حجاری، کاشی کاری، تابلوهای نقاشی، فلزکاری، سفالینه ها، قالیچه ها و پارچه ها، آثار چوبی و مدال ها در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.
در میان این آثار، مجموعه ای نفیس از قرآن های خطی، نظر هر بازدیدکننده ای را به خود جلب می کند که یکی از آنها منسوب به امام هشتم شیعیان با خط کوفی است. بعضى از قرآن‌ ها بر روى پوست و برخى دیگر بر روى پارچه و سایر قرآن ها بر روى انواع کاغذ نوشته شده است. 
در بخش مسکوکات، سکه های طلا، نقره و مس و از دوره های تاریخی اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی به نمایش در آمده است. تعداد قابل توجهى از سکه‌هاى موجود که از جنس نقره است در ضرابخانه دارالایمان قم ضرب شده‌اند.
در این موزه، مجموعه متنوعى از تابلوهاى نقاشى مینیاتور و رنگ و روغن مربوط به دوره قاجار و صفویه نگهدارى مى‌شود که هر یک از جهاتى حائز اهمیت هستند.
هم چنین مجموعه ارزشمندی  از آثار منبت کارى ادوار اسلامى در این موزه نگهدارى می ‌شود که برخى از آنها شامل درهاى چوبى منبت کارى مربوط به دوره صفوى است که در حواشى آن آیاتى از قرآن مجید به چشم مى‌ خورد.
در این موزه 80 ساله، مجموعه دیگری از آثار شامل خاتم کاری، سفالگری، شیشه گری، کاشیکاری، سنگهای قیمتی و آثار حجاری شده و فلزکاری و مجموعه گرانبهایی از فرش های دستباف گردآوری شده است. هم چنین آثار ارزشمندی از منطقه باستاني سيلك كاشان و برخي نيز از منطقه باستاني صرم قم در این موزه در معرض دید علاقه مندان است.
این موزه همه روزه از ساعت 8 الی 17 و در روزهای تعطیل (به جز ایام سوگواری) از ساعت 8 الی 12 پذیرای علاقه مندان است.
دسترسی به این موزه با توجه به قرار داشتن در مجاورت حرم مطهر ساده و آسان است، فقط کافی است پس از زیارت، عزم بازدید از آثار هنری و تاریخی ایرانی ـ اسلامی را داشته باشید.
اگر هم به دنبال یک غذاخوری مناسب هستید تا نیم روز خود را پس از زیارت و بازدید کامل کنید، می توانید در بخش محله های سایت قم فود گزینه «اطراف حرم» را انتخاب کنید تا فهرست کاملی از رستوران ها و فست فودهای اطراف موزه در اختیار شما باشد.

عکس: پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس حضرت معصومه (س)

 

نظر شما چیست؟

برای ثبت نظر یا ارسال پیام به مدیر باید ابتدا وارد شوید یا یک حساب جدید بسازید!!

r.a14514
نوشته شده توسط r.a14514:

سلام. ممنون بابت سایت خوبتون. یه نیازی که من داشتم همین بود که محلات قم رو نمی شناسم تا بتونم از توی محله ها محل مورد نظرم رو پیدا کنم. توی این مطلب نکته خوبی دیدم و اون هم گنجوندن گزینه «اطراف حرم» در بین گزینه های محله ها بود، اما چنین گزینه ای وجود نداره. لطفا حتما این گزینه رو بگذارید که به ما مسافرها خیلی کمک می کنه. ممنون از توجهتون به این نکته کلیدی و به مهمانان شهرتون.

۱۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۳۷